Poradnik – jak korzystać z bezdotykowych termometrów w firmie

Poradnik – jak korzystać z bezdotykowych termometrów w firmie?

 

 

Jak używać bezkontaktowych termometrów na podczerwień i kontrolować temperaturę ciała z bezpiecznej odległości, by chronić swoich pracowników i firmę?

 

Pandemia Covid-19 odbiła swoje piętno na praktycznie każdej dziedzinie naszego życia. Musieliśmy się dostosować do nowej rzeczywistości i przyzwyczaić do życia w reżimie sanitarnym. Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy niezniszczalni i pomimo, iż nasza cywilizacja jest bardzo rozwinięta, to nasze spokojne życie może zostać w jednej chwili wywrócone do góry nogami. Sytuacja ta dotknęła także przedsiębiorców, którzy musieli dokonać oceny środków bezpieczeństwa i higieny pracy w swoich firmach, by móc funkcjonować i ponownie otworzyć swoje drzwi dla pracowników i klientów.

 

Z naszego artykułu dowiesz się, na co powinieneś zwrócić uwagę decydując się na zakup takiego urządzenia.

 

Jak wybrać termometr na podczerwień?

Przy wyborze termometru na podczerwień warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 

  • Dokładność i niezawodność - musisz się zastanowić, w jaki sposób będziesz korzystać z termometru. Niektóre urządzenia są bardziej czułe, co w pewnych środowiskach pracy może skutkować niedokładnymi pomiarami temperatury.
  • Łatwość obsługi - zwróć uwagę, czy do obsługi termometru będziesz musiał szkolić personel. Zastanów się, w jakie funkcje powinno być wyposażone urządzenie, np. cyfrowy wyświetlacz, czy możliwość pracy w trybie cichym.
  • Lokalizacja - określ, w jakich warunkach będzie pracować urządzenie? Wewnątrz budynku, czy na zewnątrz? Czy będzie osłonięte przed opadami atmosferycznymi? Czy będzie narażone na promienie słoneczne i nagrzewanie?
  • Szybkość pracy - zwróć uwagę na wymagany czas odpoczynku urządzenia pomiędzy kolejnymi pomiarami.
  • Temperatura - zastanów się, w jakim zakresie temperatur będzie pracować termometr? W jakich stopniach powinien być wyświetlany wynik pomiaru - Farenheita, czy może Celsjusza?

Wady i zalety bezdotykowych termometrów na podczerwień

Istnieje kilka zalet stosowania bezkontaktowych przyrządów do pomiaru temperatury – szybkie i łatwe wdrożenie, praktycznie natychmiastowe uzyskanie wyniku i ograniczenie przenoszenia wirusa. Urządzenia do bezkontaktowego mierzenia temperatury są również łatwe do czyszczenia i dezynfekcji, co zapewnia dodatkowy poziom ochrony.

 

Wdrożenie obowiązkowej kontroli temperatury daje poczucie bezpieczeństwa zarówno pracownikom, jak i klientom firmy. Jednak pracodawcy powinni być świadomi wad tego rozwiązania. Po pierwsze, termometry do pomiaru temperatury ciała nie wychwycą wszystkich osób chorych, ponieważ nie każdy gorączkuje przy chorobie typu grypa lub przeziębienie, a leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe stosowane przez chorych dodatkowo mogą zafałszowywać wyniki kontroli. Ponadto, mierzenie temperatury pracownikom lub klientom może prowadzić do odrzucenia tych osób, które w rzeczywistości nie są chore, a podwyższona temperatura ich ciała jest być spowodowana przez inne czynniki.

 

Jak już wcześniej wspomniano, aby mierzenie temperatury na odległość były wiarygodne, urządzenia pomiarowe muszą być prawidłowo używane i pracować w optymalnym środowisku (o odpowiedniej temperaturze, czy wilgotności). Przykładowo, nieprawidłowe umieszczenie miernika (np. w miejscu nasłonecznionym, przy grzejniku), zapylenie i zawilgocenie pomieszczenia w którym ulokowano termometr, czy chociażby zasłanianie badanej części ciała może sprawić, że wynik pomiaru nie będzie rzetelny.

 

Ponadto, bezkontaktowe termometry na podczerwień muszą być używane w bezpośredniej bliskości osoby badanej, więc istnieje również ryzyko rozprzestrzenienia choroby na osobę, która przeprowadza kontrolę. Aby tego uniknąć, ważne jest, aby osoba mierząca temperaturę na odległość była wyposażona środki ochrony osobistej i zachowała szczególną ostrożność podczas kontaktu z badanym.

 

Dane wrażliwe

Pracodawcy powinni mieć na uwadze, że informacje dotyczące zdrowia pracowników są uznawane za dane szczególnie wrażliwe. Powinny być one traktowane jako poufne i wykorzystywane przez pracodawcę zgodnie z prawem, a w szczególności z postanowieniami RODO.

 

FAQ | Termometr bezkontaktowy - najczęściej zadawane pytania

 

Co to jest bezkontaktowy termometr na podczerwień?

Termometr na podczerwień (IR), czy też termometr bezdotykowy, jest urządzeniem służącym do pomiaru temperatury obiektu lub osoby bez bezpośredniego kontaktu z badanym. W związku z pandemią, firmy z wielu branż zaczęły używać ich do kontrolowania temperatury ciała swoich pracowników, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji wirusowych i bakteryjnych. Termometry na podczerwień są świetną alternatywą dla tradycyjnych termometrów rtęciowych, ponieważ dają szybkie i wiarygodne pomiary oraz zmniejszają ryzyko przenoszenia chorób.

 

Jak sprawdzić swoją temperaturę za pomocą termometru na podczerwień?

Aby sprawdzić temperaturę ciała, należy używać wyłącznie bezkontaktowego termometru na podczerwień, który został zatwierdzony do stosowania u ludzi. Oczywiście należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi konkretnego modelu. Natomiast w przypadku większości termometrów bezdotykowych, wystarczy zbliżyć urządzenie na odległość 5-10cm do wybranej części ciała (czoła, skroni, nadgarstka) i dokonać pomiaru. Trzeba jednak uważać, by badana powierzchnia była czysta, niezasłonięta przez odzież czy włosy. W polu widzenia termometru nie powinny znajdować się żadne błyszczące przedmioty (np. okulary, biżuteria). Urządzenie wyświetla wynik praktycznie natychmiast. Pomiędzy kolejnymi pomiarami temperatury należy zwykle odczekać około kilkunastu sekund.

 

Jak działają laserowe termometry na podczerwień?

Bezkontaktowe termometry na podczerwień są łatwe w użyciu - wystarczy skierować laser prostopadle do badanej części ciała (np. czoła, ucha, skroni). Promieniowanie podczerwone zamienia się w ciepło, które z kolei zamienia się w energię elektryczną i powoduje odczyt temperatury.

 

Czy termometry bezdotykowe są dokładne?

Bezdotykowe termometry na podczerwień są dokładnym i niezawodnym sposobem mierzenia temperatury i badania ludzi pod kątem gorączki, jednak muszą być używane prawidłowo. Do każdego termometru na podczerwień powinna być dołączona instrukcja, jak prawidłowo go przygotować do pracy, używać i konserwować.

 

Kiedy i jak często należy czyścić lub dezynfekować termometr bezdotykowy?

Jedną z zalet termometrów bezdotykowych jest to, że mogą być one używane wielokrotnie, bez konieczności ich czyszczenia lub dezynfekcji pomiędzy kolejnymi pomiarami. Każde urządzenie jest inne, dlatego producenci powinni określać warunki konserwacji danego modelu. Powinno się jednak dezynfekować przyrząd za każdym razem, gdy badanie przeprowadza inna osoba.

 

Jak należy dbać o termometr i jak go przechowywać?

Termometr na podczerwień należy utrzymywać w czystości i chronić przed wilgocią, brudem, kurzem, dymem i innymi zabrudzeniami. Każdy model termometru może posiadać odrębne instrukcje dotyczące jego pielęgnacji, ale ogólnie rzecz biorąc, urządzenie można czyścić, miękką ściereczką zwilżoną wodą lub alkoholem. Nigdy nie należy zanurzać termometru w wodzie ani innych płynach. Urządzenie powinno być przechowywane w suchym i zacienionym pomieszczeniu, w temperaturze pokojowej.

 

Jaka powinna być prawidłowa temperatura ciała podczas badania termometrem na podczerwień?

Prawidłowa temperatura ciała powinna mieścić się w granicach 36,1°C-37,2°C. Temperatura powyżej 38°C wskazuje na gorączkę wywołaną infekcją lub chorobą.

Tagi: #



Zadzwoń teraz na +48 32 307 40 06 lub
Skontaktuj się z nami
aby uzyskać więcej informacji o naszej ofercie.